Ними стали англо-американський Джон о'кіф і і подружня пара з Норвегії, Мейбритт і Едвард Мозери. Половина премії присуджено О Кіфу, половина - подружжю, повідомляє Newsru.com з посиланням на Reuters.
Вчені нагороджені за роботу в галузі нейрофізіології, зокрема, за вивчення роботи нейрональних мереж і позиціонування в мозку.
Предмет дослідження - своєрідна "навігаційна система", або система позиціонування, в людському мозку, аналогічна GPS.
Саме вона дозволяє тварині та людині зрозуміти, де вони знаходяться, а також дізнаватися про вже відомі дороги.
У 1971 році Джон о'кіф перший відкрив цей компонент системи - він виявив, що певний тип нервових клітин, розташованих у гіпокампі, активізувався, коли піддослідна щур знаходилась в певному місці кімнати. В інших місцях активізувалися інші нервові клітини.
Вчений зробив висновок, що ці нейрони місця" утворюють своєрідну карту кімнати.
У 2005 році подружжя-дослідники Мейбритт і Едвард Мозери виявили другий ключовий компонент системи позиціонування" в мозку. Вони ідентифікували ще один тип нервових клітин, названих grid-нейронами, або координатними нейронами.
Кожен grid-нейрон збуджується, коли тварина або людина знаходиться в конкретних місцях простору, що безпосередньо оточує дану тварину, формуючи своєрідну систему координат.
Варто відзначити, що Мэйбрит Мозер стала 11-ю жінкою, яка отримала Нобелівську премію з медицини.
Нобелівська премія з фізіології або медицині вручається щорічно з 1901 року, крім 1915, 1916, 1917, 1918, 1921, 1925, 1940, 1941 і 1942 років. Як і лауреатам інших Нобелівських премій, лауреатам премії з фізіології або медицині вручають диплом і медаль, а також грошову винагороду.
У наступні дні будуть названі лауреати премії в інших номінаціях. У вівторок, 7 жовтня, стануть відомі власники Нобелівської премії з фізики, у середу, 8 жовтня - з хімії.
У п'ятницю, 10 жовтня, вручать премію миру.
Через тиждень, в понеділок, 13 жовтня, стане відомий переможець премії по економіці, яка присуджується за ініціативою Шведського банку.
За матеріалами «Оглядач»