(044) 581 11 33         

(095) 286 40 58  

Чому ринок хірургії не цікавий приватникам

1231414Приватна хірургія в Україні перебуває в зародковому стані. Приватники виконують в основному нескладні операції загального профілю і контролюють не більше 1% всього ринку операційних послуг.  

В даний час в Україні налічується близько 7,8 тис. лікарів-хірургів і понад 1,5 тис. державних клінік, що надають хірургічні послуги, пише "Топ-100. Найбільші медичні компанії України".

Згідно з даними Центру медичної статистики Міністерства охорони здоров'я, більшість лікарень спеціалізуються на загальній хірургії для дорослих (718 клінік), дитячою хірургією займаються 58 медичних установ, травмпунктів в країні налічується 497.

За даними Міністерства охорони здоров'я, в 2015 році в Україні було проведено понад 4 млн операційних втручань, з них в 2,05 млн випадків пацієнтам потрібно було амбулаторне лікування.

Найчастіше українці "лягають під ніж" для гінекологічних операцій — за минулий рік кількість таких хірургічних втручань склала 305 тис.

На другому місці за сумнівною "популярністю" операції на шкірних і підшкірних покриттях людини — 302 тис. Операції черевних порожнин і органів травлення у минулому році провели понад 272 тис. українців.

При всій удаваній привабливості ринку хірургії приватний сектор на ньому практично не представлений. Так, за даними консалтингової компанії "МедЕксперт", на приватні клініки припадає лише близько 1% ринку, загальний обсяг якого оцінювався в 24 млрд.грн.

Шлях найменшого опору

Чому ринок хірургії нецікавий приватникам? Адже для того щоб відкрити приватний хірургічний центр, достатньо мати ліцензію на медичну практику (вона стандартна для клінік всіх напрямків) і відповідати санітарно-гігієнічним нормам. "Міністерство охорони здоров'я видає ліцензію на медичну діяльність, а Санітарно-епідеміологічна служба підтверджує відповідність матеріально-технічної бази медичного центру того типу медичних послуг, які будуть надаватися", — пояснює заступник директора компанії "МедЕксперт" Вадим Зукін.

Однак приватники не прагнуть забрати в держави його частку ринку, їх відлякує висока ступінь ризику при операційних втручаннях.

В результаті на українському ринку приватної хірургії працює лише один гравець, який спеціалізується виключно на проведенні операцій, — дніпропетровська клініка "Гарвіс"

Також операції проводять приватні клініки загальної практики, більшість з яких сконцентровано в Києві (близько 50). Всіх їх можна розділити на два типи.

Перший — це приватні лікарні, у розпорядженні яких є власні операційні та реанімаційні палати. До таких відносяться "Борис", "Медіком", "IntoSana" та інші великі мережеві гравці. Зокрема, медична мережа "Добробут" у квітні 2016 року відкрила у Києві лікувально-діагностичний центр з окремим операційним блоком для дорослої та дитячої хірургії. "Ми вийшли на принципово новий ринок — надання хірургічних та реабілітаційних послуг. Інвестиції в цей проект склали 216 млн.грн, що дозволило нам побудувати медичний центр, повністю відповідний міжнародним стандартам", — зазначив співзасновник клініки Ігор Мазепа.

Друга група — медичні центри, які надають послуги амбулаторних хірургічних втручань, що не вимагають використання дорогого обладнання та реанімаційного блоку, а значить, послуги таких клінік дешевші.

Приватні клініки в основі займаються ортопедичною, офтальмологічною, судинною, стоматологічною та пластичною хірургією, а також загальною хірургією "одного дня". "Чим простіше операція і відновлювальний процес після неї, тим вона популярніша у приватників", — констатує Вадим Зукін.

За оцінками компанії "МедЕксперт", середня вартість однієї амбулаторної операції в приватній клініці становить 4 тис.грн, а операція, що передбачає перебування пацієнта в стаціонарі, обійдеться в 8 тис.грн.

Занадто різні

Проте однозначно стверджувати, що приватні клініки займаються виключно нескладними операціями, все ж не варто. Так, наприклад, левову частку ринку онкологічних операцій займають три недержавних гравця — клініки "Лісод", "Кібер Клініка Спіженко" і "Інновація". Вартість їх послуг в рази вище, ніж у клінік загального профілю. Так, онкологічна операція стартує від 40 тис.грн.

В цілому обсяг ринку послуг з лікування онкології, за даними Pro-Consulting, в 2015 році склав 600-650 млн.грн, що включає в себе і витрати на операційні втручання

До приємних винятків належить і ринок пластичної хірургії, який в більшості своїй належить приватному сектору. Одна операція, наприклад, по пластиці носа або збільшенняю грудей коштує близько 65 тис.грн. Примітно, що вже третій рік поспіль попит на послуги пластичних хірургів зростає, особливо в області відновлювальної пластики. "Зараз ми стали більше працювати з наслідками бойових дій: пошкодженнями шкіри, суглобів і травм кісток, опіків і вогнепальних поранень", — розповідає про ситуацію на ринку член президії Всеукраїнської асоціації пластики, реконструктивних і пластичних хірургів Ростислав Волихновский.

Не відстають за рівнем надання хірургічних послуг і приватні стоматологи, які повною мірою конкурують з державним сектором.

Джерело: www.delo.ua