(044) 581 11 33         

(095) 286 40 58  

Український ринок приватної медицини: реалії та перспективи

 

bossЯким є сучасний український ринок приватної медицини? На які види приватних медичних послуг наразі найбільший попит? Що чекає на вітчизняну приватну медицину в найближчі 10–15 років з огляду на передбачені урядом реформи? На ці та інші запитання ми попросили відповісти заступника директора консалтингової компанії «МедЕксперт» Вадима Зукіна.

Відповідно до класифікації ВООЗ, на сьогодні у світі виділяють три основні моделі охорони здоров‘я: державну, страхову та приватну. Жодна з них у «чистому вигляді» не працює, проте якась одна обов‘язково переважає. В країнах з найбільш розвиненою сферою медицини (серед яких — Німеччина, Чехія, Польща) у результаті здійснення якісних реформаторських перетворень переважну частку в загальному обсязі медичних послуг отримала приватна медицина. Саме вона нині є основним постачальником амбулаторного обслуговування пацієнтів. А яким є сучасний український ринок приватної медицини? На які види приватних медичних послуг наразі найбільший попит? Що чекає на вітчизняну приватну медицину в найближчі 10–15 років з огляду на передбачені урядом реформи? На ці та інші запитання ми попросили відповісти заступника директора консалтингової компанії «МедЕксперт» Вадима Зукіна.

- Пане Вадиме, як Ви охарактеризуєте сучасний український ринок приватної медицини: яка його частка в загальній структурі та обсяги у грошовому еквіваленті?

За нашими оціночними даними, обсяг ринку медичних послуг в Україні за 2016 рік становив близько 55 871 млн грн, з яких лише третина — це приватний сектор медицини. На жаль, наші дослідження неодноразово підтверджують практику «висловлювати грошову подяку лікарям» у державних медичних закладах на всіх рівнях — від аналізу крові до складної операції та перебування в стаціонарі. Також ми звернули увагу на те, що за останній рік значно збільшивсярозмір «подяки» лікарю за прийом та консультацію в державних медичних закладах. Що ж до офіційних доходів приватних медичних закладів, то вони теж зросли, проте несуттєво. Багато в чому це можна пояснити низьким рівнем обізнаності населення про якість та вартість послуг у приватних медичних закладах. Серед українців не прийнято звертатись за консультацією до приватної клініки. За першою консультацією пацієнти частіше звертаються саме до місцевої поліклініки, «дякують» лікареві за консультацію та в разі необхідності проходять подальше обстеження, а вже на лікування йдуть до приватного лікаря або клініки.

11

 

- Скільки наразі в Україні працює приватних клінік та яка їхня спеціалізація?

Точно порахувати, скільки на сьогодні працює приватних клінік в Україні, дуже складно. Ми можемо оцінювати кількість ліцензій, виданих на приватну медичну практику, проте ведуть діяльність і лікують пацієнтів лікарі за цими ліцензіями чи ні, дізнатись майже неможливо. Спираючись на офіційну статистику, ми можемо стверджувати, що в Україні за 2016 рік було видано близько 820 нових ліцензій на медичну практику. З них 260 — юридичним особам та 560 — фізичним особам, переважно лікарям, які ведуть діяльність у приватних кабінетах. Якщо розглядати дану ситуацію в розрізі областей, то традиційно найбільшу кількість нових приватних медичних закладів та кабінетів відкривають у столиці.

12

- Наскільки вигідною є приватна медична діяльність з урахуванням низької платоспроможності населення? Інакше кажучи — з якими прибутками сьогодні працюють приватники?

Відповідь на це запитання можуть дати офіційні статистичні дані, які стануть доступними лише влітку. За нашими оцінками, близько 45% доходів приватні клініки не декларували включно до 2016 року. З посиленням санкцій та підвищенням штрафів на початку 2017 року очікуємо, що значна частка приватних медичних закладів, як і взагалі приватних підприємств, «вийдуть з тіні». Чимала кількість протягом року припинять свою діяльність, не витримавши конкуренції та податкових навантажень. Проте сподіватися на 100% прозору роботу приватних закладів та декларування всіх доходів офіційно можна буде лише за 5–10 років. Сьогодні ж на ринку є велика кількість приватних кабінетів на одного-двох лікарів, яким (порівняно з великими медичними центрами) набагато простіше приховувати власні неофіційні доходи.

- Тоді, можливо, рівень навантаження на приватні медичні заклади допоможе нам отримати більш-менш реальну картину фінансової діяльності приватників. Скільки в середньому пацієнтів нині обслуговується у приватних клініках?

Знову ж таки без офіційної статистики на це питання відповісти складно. Однак, спираючись на дослідження, яке наші аналітики проводили в березні 2017 року у Львові, можна визначити найбільш привабливі види медичних послуг для пацієнтів приватних медичних закладів. Так, зокрема, за лікуванням безпліддя, стоматологічними, урологічними послугами та інструментальною діагностикою найчастіше звертаються саме до приватних медичних закладів. Приватні лабораторії теж користуються більшим попитом, ніж державні. А ось коли йшлося про діагностику та лікування хвороб нервової, серцево-судинної,опорно-рухової систем, акушерську допомогу, то значно більше респондентів віддали перевагу державним медичним закладам. Для українців традиційно звертатись по медичну допомогу до державних поліклінік, викликати швидку та перебувати на лікуванні в стаціонарі у державних медичних закладах. У процесі багатьох досліджень ми також виявили закономірність між доходами громадян та їхньою готовністю обслуговуватись у приватних медичних закладах. Так, громадяни, що мають дохід понад 10 000 грн на члена сім’ї, віддають перевагу приватним медичним закладам. Зазначена тенденція спостерігається у великих містах України: Львові, Одесі, Харкові, Києві.

- А якою є тенденція щодо видів послуг у приватних клініках?

Найпопулярнішими у приватній медицині є стоматологічні послуги та протезування. Така тенденція зберігається уже понад п’ять років. Терапія та педіатрія теж утримують високі позиції в рейтингу найпопулярніших послуг у приватному секторі медицини. Як я вже зазначив, діагностика та лікування безпліддя — доволі затребуваний напрям приватної медицини, однак, зважаючи на високу вартість послуг та вузький сегмент зацікавлених пацієнтів, відсоток цих послуг у загальній структурі значно менший.

- Чи здатні українські приватні клініки конкурувати із зарубіжними щодо якості надання послуг та цінової політики?

Так, здатні за декількома напрямами. Зазвичай, лише за ціновою політикою. Це більш-менш серйозні кардіологічні оперативні втручання, стоматологіічні послуги, репродуктивна медицина тощо. Виняток становлять унікальні послуги. Наприклад, донація цитоплазми методом пронуклеарного переносу. Поки що таку процедуру виконують лише в Україні. Для деяких безплідних батьків це єдиний шанс мати дитину. Ми маємо цим пишатись. Що ж до якості надання послуг, то українські медичні заклади здебільшого не є конкурентоспроможними на світовому ринку.

1

- Які фактори сьогодні стримують чи, навпаки, стимулюють розвиток ринку приватної медицини?

Основний фактор, що стримує, — це невизначеність реформ. Реформувати медицину однозначно потрібно. Однак варто чітко про це оголосити і дати змогу учасникам ринку планувати своє майбутнє відповідно до запланованих реформ. Також, звісно, стримує недорозвиненість медичного страхування. Серйозна медицина, як відомо, надзвичайно дорога. Без страхування більшість пацієнтів не зможе собі це дозволити. Крім того, загальне зубожіння населення України теж є суттєвим чинником, який стримує та гальмує. Що стимулює? Передусім стимулює погіршення загального стану державної медицини. Багато учасників ринку так і кажуть: чим гірше у державних медичних закладах, тим для нас краще. Також стимулюють більш-менш позитивні економічні прогнози, які дають змогу вже існуючим і новим гравцям ринку вкладати кошти у нові проекти або модернізувати існуючі медичні заклади.

- Назвіть, будь-ласка, ТОП-10 лідерів ринку.

Не хотілося б коментувати лідерів без критеріїв. Наприклад, «Сінево» — лідер за рівнем офіційних доходів медичних організацій. Це чіткий критерій, щодо якого існує чітка методологія визначення. Інакше оцінка виглядатиме суб’єктивною.

- Що чекає на українську приватну медицину в найближчі 10–15 років?

Ринок не може розвиватися відокремлено від загального стану економіки в країні. Неможливо уявити бідну країну з потужними медичними закладами. Лише разом із зростанням економіки буде зростати і ринок охорони здоров’я. Разом із поліпшенням міжнародного іміджу Україна може стати більш привабливою для міжнародного медичного туризму.

Кількість виданих ліцензій на приватну медичну практику у м. Києві за 2010–2016 роки за спеціальностями

15

Завантажити файл

 

Розділ: Аналітика в журналі "Приватний Лікар"№5(19),травень-червень 2017 (ст.12-15)

Розмову вела - Алла Малієнко

Дата: 07 червня 2017р.