(044) 581 11 33         

(095) 286 40 58  

Нобелівську премію з медицини отримали за опис "навігаційної системи" людського мозку

7196436 жовтня в Стокгольмі назвали лауреатів Нобелівської премії по фізіології та медицині.

Ними стали англо-американський Джон о'кіф і і подружня пара з Норвегії, Мейбритт і Едвард Мозери. Половина премії присуджено О Кіфу, половина - подружжю, повідомляє Newsru.com з посиланням на Reuters.

Вчені нагороджені за роботу в галузі нейрофізіології, зокрема, за вивчення роботи нейрональних мереж і позиціонування в мозку.

Предмет дослідження - своєрідна "навігаційна система", або система позиціонування, в людському мозку, аналогічна GPS.

Саме вона дозволяє тварині та людині зрозуміти, де вони знаходяться, а також дізнаватися про вже відомі дороги.

У 1971 році Джон о'кіф перший відкрив  цей компонент системи - він виявив, що певний тип нервових клітин, розташованих у гіпокампі, активізувався, коли піддослідна щур знаходилась в певному місці кімнати. В інших місцях активізувалися інші нервові клітини.

Вчений зробив висновок, що ці нейрони місця" утворюють своєрідну карту кімнати.

У 2005 році подружжя-дослідники Мейбритт і Едвард Мозери виявили другий ключовий компонент системи позиціонування" в мозку. Вони ідентифікували ще один тип нервових клітин, названих grid-нейронами, або координатними нейронами.

Кожен grid-нейрон збуджується, коли тварина або людина знаходиться в конкретних місцях простору, що безпосередньо оточує дану тварину, формуючи своєрідну систему координат.

Варто відзначити, що Мэйбрит Мозер стала 11-ю жінкою, яка отримала Нобелівську премію з медицини.

Нобелівська премія з фізіології або медицині вручається щорічно з 1901 року, крім 1915, 1916, 1917, 1918, 1921, 1925, 1940, 1941 і 1942 років. Як і лауреатам інших Нобелівських премій, лауреатам премії з фізіології або медицині вручають диплом і медаль, а також грошову винагороду.

У наступні дні будуть названі лауреати премії в інших номінаціях. У вівторок, 7 жовтня, стануть відомі власники Нобелівської премії з фізики, у середу, 8 жовтня - з хімії.

У п'ятницю, 10 жовтня, вручать премію миру.

Через тиждень, в понеділок, 13 жовтня, стане відомий переможець премії по економіці, яка присуджується за ініціативою Шведського банку.

За матеріалами «Оглядач»