(044) 581 11 33         

(095) 286 40 58  

Як сучасні медичні інформаційні системи дозволяють лікарням економити кошти та більше заробляти

 

222Як сучасні медичні інформаційні системи дозволяють лікарням економити кошти та більше заробляти

Останні декілька років в Україні активно розвивається напрямок розробки медичних інформаційних систем (МІС). Сьогодні на ринку присутні декілька десятків МІСів із різними перевагами.

 

Причому конкуренція відбувається у багатьох вимірах:

 

 • Одні системи пропонують більший функціонал за більші кошти, інші системи – менший функціонал за менші кошти.
 • Одні системи пропонують реалізацію на сервері замовника, інші – інсталяцію у хмарі
 • Одні системи відкривають при їхньому встановленні одразу весь функціонал та не можна обирати його частини, інші системи позиціонуються як конструктори.
 • Одні системи дозволяють забезпечити високий рівень індивідуальних налаштувань під потреби клієнта, інші не є гнучкими.
 • Одні системи дають безстрокові ліцензії, але платити треба одразу, інші дозволяють платити постійно під час використання системи.

 

Іноземні системи в Україні не прижились, але українські виробники закривають чи не всі потреби, які існують, власними силами.

 

Українські виробники та дистрибутори медичних інформаційних систем мають у своєму штаті освічених програмістів, фахівців із впровадження та менеджерів із продажів. Але існує і проблема – повільна готовність покупців використовувати всі можливості систем для отримання максимальної користі. Адже МІС – це лише інструмент, який може при правильній постановці завдань приносити користь в операційних процесах та допомагає економити або заробляти більше.

 

Постановниками завдань у будь-якому випадку виступають лише представники лікарень. Давайте проаналізуємо основні напрямки економії коштів, які отримають медичні заклади від встановлення та правильного використання МІС.

 

1. Економія часу співробітників

 

Оскільки реальні доходи в Україні зростають, все більше українських лікарень починають уважніше ставитись до такого ресурсу, як людський час. А медичні інформаційні системи здатні економити час співробітників на заповнення різноманітних медичних форм, документів, формування журналів.

 

Дуже багато представників лікарень і зараз вважають, що обов’язково все вести в паперовому вигляді, часто вимагають від своїх співробітників писати інформацію вручну. Проте після багатьох консультацій з юристами ми виявили, що навіть чинне законодавство дозволяє дуже багато форм та журналів вести в електронному вигляді з подальшим роздрукуванням та підписуванням відповідальною особою.

 

Основне джерело економії часу при використанні медичної інформаційної системи в лікарнях – можливість автоматичного копіювання однієї інформації в різні документи, можливість створювати випадаючі списки в одному документі, автоматичне формування звітів за будь-який проміжок часу, прискорення пошуку потрібної інформації – від запису на прийому оператором контакт-центру до аналізу медичної документації головним лікарем.

 

2. Економія часу пацієнтів

 

Завдяки правильному налаштуванню медична інформаційна система може допомогти закладу економити час пацієнтів, що в свою чергу принесе більшу цінність для них і готовність більше платити за ті самі послуги.

 

Економія часу пацієнтів забезпечується, перш за все, завдяки модулю «Реєстратура», в якому всі пацієнти записуються на чіткий час на візит до лікаря. Але також це:

 

 • Більш швидке отримання виписки в стаціонарі.
 • Більш оперативне виставлення рахунків.
 • Можливість швидкої оплати рахунків у мобільному додатку
 • Можливість бачити консультативні висновки та результати лабораторних досліджень онлайн.
 • Автоматичне нагадування пацієнтам про запланований візит.
 • Зменшення часу, який лікар під час прийому витрачає на медичну документацію.

 

3. Економія часу керівників

 

У багатьох великих медичних закладах і досі існують відділи медичної статистики. Не маючи медичної системи взагалі або не використовуючи весь її можливий функціонал, керівники лікарень, якщо їм потрібна інформація, дають запит у відділ статистики і чекають надання інформації.

 

В той же час, завдяки МІС більшість звітів можна отримувати протягом декількох хвилин самостійно, у зручному форматі, без залучення ресурсів інших співробітників.

 

4. Економія лабораторної реагентики

 

Деякі наявні МІСи в Україні вже дозволяють роздруковувати штрихкоди для лабораторних досліджень. Окрім прискорення роботи медичних сестер та лаборантів, використання штрихкодування лабораторних досліджень дозволяє чітко контролювати раціональне використання такого недешевого ресурсу, як лабораторна реагентика. Якщо медичний заклад відправляє аналізи на аутсорсинг – то таким чином економляться кошти на оплату лабораторних досліджень аутсорсингових лабораторій.

 

5. Економія медикаментів та витратних матеріалів

 

Найбільш складним з технічної точки зору є реалізація можливості списування вартості медикаменту на кожний пролікований кейс конкретно взятого пацієнта. Проте коли це вдається – ефект колосальний, оскільки медичний заклад отримує можливість повністю контролювати раціональність свої витрат на медикаменти, списувати їх або оперативно виставляти рахунки пацієнтам.

 

Окрім цього, суттєво полегшується робота економістів щодо калькуляція собівартості медичних послуг, оскільки окрім фактичних прогнозованих значень вони отримують статистику фактичних витрат за будь-який період часу.

 

Саме ці пункти є джерелами найбільшої економії коштів від встановлення медичних інформаційних систем.

 

Покращення можуть виражатись також у підвищенні якості медичних послуг та рівня безпеки. Проте це не прямі наслідки встановлення МІС, медичний заклад може надавати якісні послуги у безпечному середовищі і без МІС взагалі. Проте якщо медичний заклад надає якісні послуги у безпечному середовищі – витрати будуть чималі. І якісна автоматизація процесів на базі правильно підібраної медичної інформаційної системи суттєво допоможе економити фінансові ресурси.

 

 

Дата: 28 січня 2020р.

Вадим Зукін

Директор компанії «МедЕксперт»