(044) 581 11 33         

(095) 286 40 58  

YeninaЗазвичай ринок медичного обладнання працює за такою схемою: активно розвивається виробництво, завдяки чому збільшується кількість гравців на ринку, і або зменшується вартість обладнання, або розпочинається пошук нових «важелів» для збереження старих та залучення нових клієнтів. На що ж передусім звертати увагу в такому разі: на вивчення конкурентів чи власну діяльність?

 Статтю було опубліковано в журналі "Практика управління медичним закладом" №7/2015.

БЕЗСУМНІВНО, будь-яке правильне рішення має бути комплексним. Саме тому для аналізу ринку використовують низку основних показників — це імпорт, експорт, цінова характеристика, а також попит на певну групу обладнання, який визначають шляхом опитування чи анкетування.

  Ринок медичного обладнання є однією з найважливіших сфер досліджень медичного ринку в цілому. Основними джерелами інформації для такого дослідження є власна статистика дослідницької компанії щодо імпорту та експорту окремих груп обладнання, бази даних Центру медичної статистики, експертні інтерв’ю зі спеціалістами сфери та законодавча база.

  Для більшої конкретики зосередимося на п’яти основних групах апаратів для діагностики: рентгенах, мамографах, апаратах КТ та МРТ і телеметричних апаратах ЕКГ.

  Кожна з цих груп обладнання є досить перспективною щодо зростання як на світовому ринку, так і на ринку України: за прогнозами на базі епідеміологічної та демографічної ситуації у більшості районів світу очікується зростання ринку
рентгенів, КТ/МРТ та мамографічних апаратів до 2022 року. При цьому значну частину ринку охопить Азійсько-Тихоокеанський ринок, зважаючи на тенденції його розвитку в останні роки(1).

tab 11 enina

  Що стосується імпорту обладнання в Україну, то можна спостерігати спад показників у 2009–2010 рр. через економічну кризу. При цьому зростання кількості ввезеного обладнання в Україну відбувається до 2014 року, який є переламним. За аналогією з 2008 роком, після спаду показників через складну економічну та політичну ситуацію в країні у 2014–2015 роках очікується їх зростання в 2016– 2017 роках. Подібна динаміка показників характерна для майже всіх різновидів обладнання, крім ЕКГ — це єдина ніша ринку, яка не лише не зазнала втрат у 2014 році, а й зросла (6).

  Світові лідери з виробництва цих груп товарів, а також основні виробники обладнання, яке ввозиться в Україну, це — GE Healthcare, Siemens Healthcare, Philips Healthcare, Toshiba Medical Systems(6).

  Попри зменшення кількості обстежень через наявність непідконтрольних Україні територій, перспективи позитивні. Розглядаючи КТ/МРТ, слід враховувати значну регіональну відмінність в оснащенні: більша частина обладнання перебуває у медичних закладах Києва, а також у великих містах України, що створює підґрунтя для подальшого розвитку ринку для постачальників та дистриб’юторів.

tab 2 enina

  Крім цього, зростає середня вартість обстеження на апаратах КТ та МРТ в усіх областях України. Найменшим відсоток зростання є в Черкаській області, найбільшим — у Київській(7).

  Говорячи про рентгенологічне обладнання, варто наголосити, що в останні роки майже кожен 2-ий українець проходив таку діагностику. Утім, зважаючи на розвиток більш інноваційних методів діагностики — КТ/МРТ, збільшення кількості рентгенологічних обстежень не передбачається. За прогнозами це може призвести до збільшення конкуренції на ринку рентгенологічного обладнання та послуг.

  Попри стабільність ринку діагностування із використанням рентгенівського обладнання, деякі регіони України все ж таки мають потенціал для збільшення кількості обладнання, зокрема це — Київ, Київська та Закарпатська області. Ці регіони мають вищий показник навантаження на 1 апарат порівняно з іншими регіонами та середнім показником за-вантаженості по Україні.


  Одна з найбільш перспективних ніш ринку — мамографи. Україна має висо-кі показники захворюваності на рак молочної залози, при цьому рекомендований вік для проходження обстежень молочної залози — 40–74 роки. Наприклад, у США майже кожна 2-га жінка, яка перебуває в групі ризику щодо появи раку молочної залози, проходила обстеження 9, в Україні — лише кожна 14-та жінка (10). Попри те що показники мамографічних обстежень в Україні мають нестабільну динаміку, вони зростають з кожним роком. Так, за умови високого рівня обізнаності щодо необхідності постійних обстежень (наприклад, завдяки інформаційним кампаніям) та доступності послуг кількість обстежень в Україні може зрости приблизно в 6 разів.

  Важливо: близько 84 % імпортованих в Україну апаратів для мамографії є аналоговими (плівковими)(11). Водночас в Європі та Північній Америці на ринку спостерігається тенденція до витіснення аналогових апаратів через неможливість інтеграції з інформаційними системами. В Україні ж наразі цифрових апаратів менше порівняно з аналоговими в 5 разів, що, звісно, також зумовлює розвиток ринку в країні.

Україна має й власних виробників у певних нішах. Серед перерахованих груп обладнання не виробляються у нас лише КТ та МРТ-апарати.

 tab 3 enina

  При цьому, попри певну зосередженість українських виробників на внутрішньому ринку, компанії експортують свою продукції за кордон. Одна з основних країн-імпортерів — Російська Федерація. Зважаючи на політичну та економічну ситуацію, можна прогнозувати переорієнтування експорту на європейську аудиторію. У цьому разі важливим елементом «гри» на ринку може стати отримання сертифікатів, які визнаються міжнародною спільнотою.

Перспективи телеметричного обладнання в Україні. Приклад ЕКГ

  Інструменти телемедицини дозволяють оперативно стежити за станом пацієнтів на відстані та за необхідності надавати дистанційну медичну допомогу. США, Франція та Китай активно впроваджують телемедичні системи — таким чином уряди країн планують налагодити довгостроковий контроль над витратами на систему охорони здоров’я. Якщо в 2010 році пацієнтів, які користувалися системами телемедицини, у світі було близько 200 тис., то до 2017 року, за розрахунками InMedica, їх буде вже 1,8 млн12.

  За допомогою спеціальних приладів на відстані відстежується стан здоров’я людей з гострою серцевою недостатністю (їх серед користувачів систем віддаленого моніторингу більшість), хронічною обструктивною хворобою легенів, діабетом, гіпертензіями й ментальними розладами. InMedica очікує, що до 2017 року друге місце серед користувачів таких систем посядуть діабетики.

  Телеметричні системи ЕКГ в Україні виробляють компанії TREDEX (Харків), Міда (Київ), ЮТАС (Київ) та Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури (Львів). З 2008 по 2013 роки Україна експортувала апаратів ЕКГ з телеметричними функціями на суму понад 15 млн грн. При цьому перше місце серед країн, до яких експортують українські телеметричні системи, посідає Швейцарія.

  З метою отримання емпіричної бази щодо перспективності розвитку ринку телеметрії в Україні влітку 2014 року компанія «МедЕксперт» провела опитування серед населення Києва, за допомогою якого прагнула дізналася, як люди ставляться і оцінюють можливість дистанційної діагностики, зокрема, за допомогою апаратів ЕКГ. Вибірка в опитуванні склала 500 осіб.

  Було з’ясовано, що у використанні в домашніх умовах електрокардіографа з функцією безпровідної передачі інформації найбільше зацікавлені жінки віком 25–45 років. При цьому здебільшого саме жінки впливають на прийняття рішень щодо покупок у родині. Ці дані дають нам уявлення про певні особливості цільової аудиторії.

  Потреба в цілодобовій діагностиці серед населення достатньо висока. Найпопулярнішою серед осіб, у членів родин яких були діагностовано хронічні захворювання, є послуга цілодобового доступу до параметрів, які знімає прилад. Крім того, потреба в регулярній діагностиці в домашніх умовах вища серед самотніх людей.

  Ставлення опитаних до можливості отримання дистанційної діагностики в домашніх умовах серед киян переважно позитивне (61,5 % опитаних), а рівень довіри до неї — високий (50 % опитаних). Серед причин довіри — економія часу, цілодобовий доступ до лікаря, всебічний аналіз стану здоров’я, можливість самостійно контролювати свій стан.

  У цілому, враховуючи світову динаміку та показники на ринку Україні, прогнози для ринку медичного обладнання (зокрема для ринку рентгенів, мамографів, КТ, МРТ та телеметричних ЕКГ-апаратів) позитивні. Основне, на що варто звертати увагу дистриб’юторам та виробникам, — це зміна курсу експорту на проєвропейський, врахування у стратегії розвитку втрату частини території України та індексу інвестиційної привабливості регіонів, і звичайно, необхідність вивчення думки клієнта.

 __________________________


1. http://www.marketsandmarkets.com

2. Computed Tomography (CT) Systems: Global Market Outlook 2012-2022. Режим доступу: http://www.visiongain.com

3. Magnetic Resonance Imaging (MRI) systems market will reach $10.4bn by 2022’ predicts vision gain report.Режим доступу: http://www.visiongain.com

4. http://www.strategyr.com

5. Дослідження ринку медичного обладнання за напрямком портативної телеметричної ЕКГ-діагностики в  Україні. МедЕксперт, 2014 р.

6. http://www.marketsandmarkets.com

7. Дослідження ринку медичного обладнання за напрямком КТ та МРТ діагностики в Україні, МедЕксперт, 2014 р.

8.  http://advocacy.aaos.org

9. United States Census, MSQA National Statistics, http://www.census.gov/

10. Центр медичної статистики МОЗ України

11. Дослідження ринку апаратів для мамографії в Україні, МедЕксперт, 2014 р.

12.  https://technology.ihs.com

 

Липень 2015 року

Анна Єніна

консультант - аналітик компанії"МедЕксперт"

Подивитися статтю

(*обов'язкове поле для заповнення)