(044) 581 11 33         

(095) 286 40 58  

новорожденныйВ квітні 2015 року українська громадськість жваво обговорювала черговий скандал в медичній сфері: породіллю не хотіли приймати в Пологовий будинок №3, поки вона не заплатить 3,5 тис. грн. При цьому її стан погіршувався і допомогу було надано тільки після оплати.

Повідомлення про дану новину виглядали так, ніби сталося щось таке, що ніколи не траплялось: от завжди була медицина безкоштовною і забезпечувалась державою в повному обсязі, а тут раптом необхідно було сплатити. Даний випадок – лише один із багатьох індикаторів того, що в українській медицині і, в тому числі, в сфері акушерства, необхідні реформи.

Згадались результати соціологічного опитування, яке ми проводили влітку 2014 року.

 хабарі в лікарні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 З усіх платежів, які породілля роблять в пологових будинках найзначніші – це оплата лікарю та благодійний внесок. Як бачимо, в найбільших пологових будинках Києва благодійний внесок сплачують більше 70% породіль, причому Пологовий Будинок №2 виявився рекордсменом у даному рейтингу – 95% породіль зробили благодійний внесок. Лікарю особисто платять – від 30% до 70%.

Чи змушують пацієнтів платити? Дуже філософське питання. З одного боку, всі знають про безкоштовну медицину. З іншого боку всі розуміють, що фінансування медичних закладів недостатнє і не сплативши гроші, у лікарів може не бути можливості надати якісну допомогу.

Я вважаю, що подібного роду дослідження неформальних платежів МОЗ має регулярно проводити об’єктивні дослідження по всій території країни. Результати дослідження дозволять краще оцінювати успішність реформ або… Не хочеться говорити про «або», хочеться нарешті побачити успішність реформ!

28.05. 2015

Вадим Зукін

заступник директора, керівник відділу консалтингу компанії «МедЕксперт»

(*обов'язкове поле для заповнення)