(044) 581 11 33         

(095) 286 40 58  

20150609 090629 resizedЗовсім випадково натрапив на інформацію щодо конференції «BuildingHealthCareMiddleEast» в червні 2015 р. Непогано спрацював маркетинговий відділ: при онлайн-реєстрації організатори запропонували абсолютно безкоштовну участь у конференції. Отже, в останній момент, придбав квитки та поїхав в Дубай (ОАЕ).

Паралельно проходило декілька подій: невеличка навіть за українськими масштабами медична виставка та велика конференція, яка тривала одночасно 3 дні в 4-5 сесіях в кожен період часу. Запам’яталося багато чудових спікерів з багатьох країн. Окрім країн Близького Сходу, спікерами були представники США, Канади, країн ЄС, Південної Африки, Австралії, Таїланду тощо. Основні теми були присвячені створенню нових сучасних медичних закладів та поліпшенню існуючих. Звичайно, масштаби дещо відрізняються від українських: декілька разів в презентації розповідали про «невеличкий шпиталь», а потім виявлялось, що мова йшла про медичний центр розміром не менше 5-6 тис. м2.

З всього почутого хотілося б виділити буквально декілька основних світових трендів в сфері охорони здоров’я:

1. Багато уваги приділяється дизайну медичних закладів. Неодноразово (майже так часто, як в Україні слово «реформа») звучали заклики робити медичні заклади в сучасному та цікавому дизайні, із використанням багатьох рослин, сонячного світла. У пацієнта має бути враження, що він не в лікарні. Стиль палат пропонується домашній, щоб пацієнту нічого не нагадувало, що він в лікарні. Деякі дизайнери пішли настільки далеко, що навіть аргументували необхідність розмальовувати картинами стіни в операційних кімнатах. Постійно звучала фраза «evidence-baseddesign», яка означає, що всі дизайнерські рішення мають бути доведені.

2. В багатьох доповідях звучала необхідність відповідальності за свої рішення при проектуванні медичних центрів та їхньому будівництві. Адже непродумані комунікації можуть призвести до зупинки життєво необхідних приладів. Наприклад, електрик не просто дроти прокладає, а відповідає за життя майбутніх пацієнтів.

3. Традиційно для західних спікерів піднімалась тема гігієни в медичних закладах. Американські доповідачі неодноразово називали статистику смертності від порушень гігієни: це десятки, якщо не сотні тисяч пацієнтів на рік. Для запобігання даної проблеми враховуються всі деталі: від закруглених кутів в операційних кімнатах та підвішування там ключового обладнання до інтуїтивно зрозумілого миття рук персоналу.

4. У провідних країнах світу починають змінюватись акценти в охороні здоров’я. Враховуючи новітні технології та старіння населення, охорона здоров’я стає все більш дорожчою і економіка може не впоратись. Саме тому вже відчувається тенденція до переходу від поняття «лікування» до широкого поняття «охорона здоров’я». Було наведено приклад одного зі шпиталів у США, який зобов’язав медичний персонал дзвонити пацієнтам і цікавитись, наскільки вони виконують призначення лікаря та слідкують за дієтою. Таким чином, було зменшено кількість звернень до лікарні. Або інший приклад: на разі в ОАЕ зацікавились проблемою лікування після автомобільних катастроф. Після ретельного аналізу влада країни вирішила, що зможе суттєво покращити медичну допомогу не через збільшення фінансування лікарень, а через модернізацію доріг та проведення заходів щодо підвищення безпеки руху. Такою може бути превентивна медицина.

Дуже хотілося б, щоб на подібних подіях в Україні також почали обговорювати сучасні теми і масштабні проекти, а доповідачі представляли різні країни світу. Дещо неочікувано було протягом 3 днів на конференції не почути української або російської мови.

11-06-2015

Вадим Зукін

заступник директора компанії «МедЕксперт»

(*обов'язкове поле для заповнення)