(044) 581 11 33         

(095) 286 40 58  

 В статті розглянуто декілька прикладів систем автоматизації, які дозволяють поліпшувати діяльність медичних центрів поза лікуванням: безпека пацієнтів та операційні процеси.

Приклади систем автоматизації медичних центрів

Безліч високотехнологічного медичного обладнання розробленоза багаторічну історію медицини. В розвинених країнах світу досягли рівня, коли актуальним стають покращення не в методах лікування, а в інших, супутніх процесах.

В даній статті подано огляд основних систем, які дозволяють поліпшувати показники діяльності медичних центрів, окрім лікування: безпека пацієнтів та операційні процеси. Дані процеси – результат останніх тенденцій в менеджменті охорони здоров’ям.

   Безпека пацієнтів

Чи не найголовнішим завданням медичного центру, окрім лікування, є забезпечення безпеки пацієнтів. Тому серед усіх технологічних новинок, розробки пов’язані із безпекою проникають до шпиталів найшвидше.

   Система виклику персоналу

1    Основна задача системи – забезпечити неперервний зв’язок між пацієнтом у стаціонарі та медичним персоналом лікарні. Дана задача може бути реалізована досить кустарно – можна обладнати електричний дзвінок біля ліжка пацієнта, а на пост медсестри встановити аудіо-візуальний пристрій, який буде видавати сигнали при натисканні на кнопку. Як би примітивно це не звучало, але така система – це теж різновид систем виклику медсестри. В декількох провідних приватних медичних центрах України встановлено саме такі системи.

Проте конкуренція між виробниками системи та її обов’язковість у багатьох розвинених країнах спричинила бум на покращення системи за декілька останніх десятиліть. Таким чином, зараз найсучасніші системи мають такі опції:

  • Широкий спектр різновидів кнопок виклику. Залежно від потреб, медичний центр може встановлювати кнопки виклику медсестри, лікаря та навіть офіціанта. У боротьбі за клієнта виробники створили широкий спектр кнопок: звичайні, пульти, шнурки, грушеподібні тощо.
  • Голосовий зв’язок. Різні модифікації системи дозволяють забезпечити голосовий зв’язок між пацієнтом та медичним персоналом, а також між медичним персоналом.
  • Бездротові опції. Сучасні системи дозволяють інтегрувати різноманітні бездротові опції. Бездротовими можуть бути кнопки або браслети для пацієнтів та мобільні сигнальні пристрої для медичного персоналу. Поки що в ЄС використання бездротових систем не прийнято. В США шпиталі встановлюють бездротові системи, але з обов’язковим дублюванням сигналу по кабелю: система життєзабезпечення не може поки що повністю довіряти WiFi або Bluetooth.
  • Центральна станція. З метою контролю роботи системи, всі пристрої зав’язуються в центральну систему. Сервер зберігає історію подій і дозволяє дивитися звіту про роботу системи. Основні показники – кількість сигналів тривог та швидкість реакції персоналу.

 

Компанія «МедЕксперт» пропонує кваліфіковану допомогу у підборі оптимальної системи виклику персоналу для Вашого стаціонару.

 
   

 

Фетальний моніторинг

2

  Система фетального моніторингу є дуже поширеною у всьому світі і, в тому числі, в Україні. Пристрій дозволяє отримувати інформацію про скорочувальну активність матки і стан плоду, включаючи частоту серцевих скорочень, а також забезпечує інформацією про показники життєдіяльності матері, такі як температура, кисень в крові, ЕКГ та кров’яний тиск.

  Фетальний моніторинг суттєво знижує ризики, які виникають під час пологів. Виділяють зовнішній та внутрішній моніторинг. Зовнішній моніторинг ідеально проводити у всіх породіль, які очікують на пологи, щоб виявляти появу ризиків,небезпечних для життя породіллі і її дитини. Внутрішній моніторинг вимагає контакту електроду із головою дитини під час перебування в матці, тому його використовують виключно у найважчих ситуаціях.

  Суттєвим проривом в фетальному моніторингу стала поява приставок для телеметрії німецького виробництва у 1999 році. За допомогою приставки породілля отримали можливість постійно знаходитись під наглядом фетального монітору без використання дротового зв’язку.

 
   

 

Компанія «МедЕксперт» пропонує кваліфіковану допомогу у підборі оптимальної системи фетального моніторингу для Вашого пологового відділення або відділення спостереження вагітності

 

    Захист новонароджених

    Щоб щасливі батьки могли забрати додому здорову дитину, недостатньо просто забезпечити високоякісні медичні послуги. Існує 2 найбільші небезпеки в пологових відділеннях по всьому світу: дитину можуть переплутати або вкрасти.

    Дійсно, ймовірність настання цих небезпек є мізерною. Можливо, навіть більшою є імовірність смерті дитини від синдрому раптової смерті. Проте психологічно батьки дуже бояться можливості, що їхню дитину переплутають або вкрадуть. У новинах постійно голосно оголошують про такі випадки, ігноруючи більш імовірні. Виявляється, що простіше придумати комплексну систему захисту дітей, аніж в чомусь переконувати їхніх батьків.

   Найсучасніші системи захисту дітей включають в себе:

  • Електронні браслети для дітей. Їх мають вдягати одразу після народження дитини і знімати лише при виписуванні в з пологового будинку.
  • Датчики місця знаходження.Розумна система постійно знає, де знаходиться дитина і контролює зняття браслетів, щоб унеможливити крадіжку дитини після зняття браслету.
  • Датчики на дверях.Спеціальні датчики встановлюють на дверях. При наближенні дитини до них, двері автоматично зачиняються. У випадку, якщо дитину все-таки проносять крізь відкриті двері, спрацьовує сигнал тривоги.
  • Браслети матері.Деякі системи захисту новонароджених розробили спеціальні браслети для мам. Вони дозволяють контролювати під час перебування у пологовому будинку, що біля жінки знаходиться саме її дитина. Дана розробка не є дуже поширеною, оскільки досить суперечливою є їхня користь.

      WiFi.У 2014 році почали активно розвиватися системи захисту новонароджених, які використовують технологію WiFi. Системи попередніх поколінь вимагали встановлена спеціальних додаткових пристроїв, що здорожчувало проект і ускладнювало монтаж. Відтепер проблема зникла, оскільки для коректної роботи системи можна використовувати існуючу WiFi-систему.

Компанія «МедЕксперт» пропонує кваліфіковану допомогу у підборі оптимальної системи із захисту новонароджених для Вашого пологового відділення

 

   ОПЕРАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ

    Моніторинг гігієни персоналу

3   У розвинених країнах світу серйозною проблемою вважається порушення медичним персоналом правил гігієни при наданні медичної допомоги пацієнтам. Існують навіть підрахунки, що більше 1 млн пацієнтів щороку підхоплюють інфекційні захворювання від персоналу і декілька сотень пацієнтів помирає через них. У зв’язку з цим дуже багато медичних центрів встановлюють системи моніторингу гігієни персоналу.

   Система моніторингу гігієни включає в себе датчики для персоналу і датчики біля місць для миття рук. Певна взаємодія сигналів між датчиками створює подію – миття рук. Дана подія зберігається на сервері і повний набір подій дозволяє керівництву проводити детальний контроль за гігієною.

 

Компанія «МедЕксперт» пропонує кваліфіковану допомогу у підборі оптимальної системи із захисту новонароджених для Вашого пологового відділення.

 

     Розумний «асістор»

4

Історично медичні заклади стикаються з досить типовими задачами із оптимізації:

З одного боку для кожного медичного закладу задачею є зменшення витрат на медикаменти та витратні матеріали (можна назвати раціональним використанням).

З іншого боку абсолютно небажаним є відсутність необхідного засобу або його довгий пошук.

За першою умовою необхідно зменшувати запаси до мінімуму, а за другою умовою – збільшувати до максимуму.

Враховуючи специфіку роботи медичних закладів, розробники обладнання винайшли розумний «асістор». На вигляд прилад –  це досить звичайна медична тумба із монітором.

    На практиці, розумний «асістор» має ряд функцій, які дозволяють суттєво поліпшувати контроль за використання медикаментів та витратних матеріалів:

-     Вмонтовані датчики точно знають залишки по всіх найменуваннях, а також, в яких саме шухлядах вони знаходяться;

-     Сканер контролює витрати медичним персоналом: відкрити ящик і щось взяти можна, лише авторизувавшись;

-     Інформаційна система дозволяє контролювати фактичне виконання лікарських призначень і прогнозувати потребу в препаратах в майбутньому, залежно від теперішніх призначень.

Єдиним недоліком розумного «асістору» є занадто велика ціна, але інвестиції можуть стати виправданими, враховуючи використання всіх можливих опцій пристрою.

 Компанія «МедЕксперт» пропонує кваліфіковану допомогу у підборі оптимального розумного «асістору» для Вашого медичного центру.

 

 
   

 Система трекінгу активів

Досягнувши високої ефективності в багатьох питаннях лікування, наші західні колеги почали шукати можливості для покращання в інших аспектах. Зокрема, зараз набуває популярності трекінг активів медичних центрів. За допомогою передавальних пристроїв і спеціальних датчиків створюється централізована система, яка «знає» про всю історію пересувного обладнання, коробок із медикаментами або витратними матеріалами та хірургічних інструментів.

   Для трекінгу пересувного обладнання використовують активні датчики (тобто датчики, які генерують сигнал). Датчики розміщуються на обладнанні і система завжди знає, де перебуває той чи інший пристрій, скільки він там був тощо. Комп’ютерна система є гнучкою, тому кожен медичний заклад може модифікувати її, залежно від свої потреб. Наприклад, один зі шпиталів в ЄС вирішив, що йому вкрай важливо контролювати швидкість ремонту або планових перевірок. Таким чином, все обладнання, яке потрапляє до технічного відділу фіксується на вході та на виході, і керівництво медичного закладу завжди знає, наскільки оперативно працює технічна служба. В іншому медичному закладі великою проблемою була довга тривалість пошуків певного обладнання. Датчики на обладнанні були налагоджені таким чином, щоб медичний персонал в режимі реального часу знав про місце знаходження обладнання.

   Трекінг медикаментів та витратних матеріалів можливий з допомогою використання спеціальних етикеток, як у супермаркеті. Коли до медичного закладу надходить коробка, то на спеціальному принтері роздруковують етикетку зі штрихкодом для кожної коробки. Помічені коробки розміщують в складських приміщеннях. Дана система значно підвищує швидкість та ефективність інвентаризації, оскільки достатньо посвітити активним датчиком на етикетку і система знатиме про наявність коробки. Спеціальна програма дозволяє контролювати складські запаси і визначати необхідний час для нового замовлення.

   Система контролю за хірургічними інструментами також набуває популярності в Європі та США. В хірургічні інструменти вмонтовуються дуже маленькі пасивні датчики, які при взаємодії із активними датчиками дозволяють контролювати наповнення хірургічного набору до та після операції, а також перевіряти тіло пацієнта на предмет забутих інструментів. Трекінг хірургічних інструментів економить дуже багато часу хірургам, оскільки перед початком операції вони можуть бути впевнені, що всі інструменти на місці, а в кінці операції – що жоден інструмент не залишився в людському тілі.

 

5

 

Компанія «МедЕксперт» пропонує кваліфіковану допомогу у підборі оптимального рішення для трекінгу активів для Вашого медичного центру.

    На світовому ринку медичного обладнання представлено багато різноманітних систем автоматизації, які збільшують рівень безпеки пацієнтів, а також знижують витрати шляхом поліпшення операційних процесів медичних закладів. На жаль, поки що світові новинки проникають в Україну повільно.

   Безпекою пацієнтів медичні заклади починають піклуватись, коли досягають високого рівня у наданні медичної допомоги. Оскільки багатьом лікарням в Україні не вистачає коштів на досить базові статті витрат, інвестиції в безпеку пацієнтів в Україні обмежені. Пологові будинки більш-менш забезпечені фетальними моніторами завдяки багатьом державним програмам, які дозволили закупити багато пристроїв. Нескладні системи виклику персоналу встановлено лише у декількох медичних закладах. Системи захисту новонароджених в Україні не встановлено жодної, тому регулярно в новинах чуємо про крадіжки дітей із пологових будинків.

   Ніша автоматизації операційних процесів медичних закладів в Україні повністю вільна. На разі автоматизацією вважається лише встановлення комп’ютерів та мережі, а також об’єднання процесів завдяки медичній операційній системі. Проте навіть медичні інформаційні системи встановлені у менш ніж 20% медичних закладів, тому про наступні кроки щодо автоматизації операційних процесів багатьом медичним центрам ще зарано думати.

24.02.2015

Вадим Зукін

заступник директора компанії "МедЕксперт"

(*обов'язкове поле для заповнення)